4 užitočné rady v starostlivosti o vaše okuliare

Slnečné okuliare sú bezpochyby vyhľadávaným módnym doplnkom. Kvalitné slnečné okuliare nám však predovšetkým umožňujú chrániť si svoj zrak pred nežiaducimi vplyvmi ako sú hlavne UVA a UVB lúče. Nájsť svoje vytúžené okuliare s dokonalou ochranou je dnes naozaj jednoduché. Podstatné je však vedieť sa o ne správne starať.

 

#1 Okuliare patria na oči, nie na hlavu.
Ruku na srdce, kto si nikdy nedal okuliare na hlavu? Verím, že sa vám to stalo nejeden krát. Okrem toho, že na ne môžete zabudnúť a ľahko sa zošmyknú na zem, týmto zlozvykom si deformujete bočnice okuliarov a ľahko sa môže stať, že už nebudú také pevné ako keď ste si ich kúpili. Tiež nezabúdajme na to, či si už okuliare dávame na oči alebo ich skladáme, vždy to robíme oboma rukami! Rám tak ostáva v pôvodnom stave.

užitočné rady v starostlivosti o okuliare

#2 Nezabúdajme na ochranu okuliarov
Ak sa nám okuliare povaľujú len tak niekde v taške či kabelke spolu s rôznymi inými predmetmi, riskujeme poškrabanie skiel, rámu a nemusíme sa vyhnúť ani ich zdeformovaniu či zlomeniu. Nemusia to byť len kľúče v kabelke, ktoré ich poškriabu a ovplyvnia kvalitu videnia, ale aj prachové častice a šmuhy znemožňujú perfektný pohľad na svet. Chráňme tento náš módny doplnok a vždy po zložení ich odložme do pevného ochranného púzdra.

užitočné rady v starostlivosti o okuliare

#3 Pozor na čistenie
Poznáte to, na skle sa vám objaví šmuha a vy hneď siahate po tričku, do ktorého sa snažíte sklo utrieť. Pre mnohých, naprosto bežná vec. Treba si však uvedomiť, že vaše tričko môže byť vyrobené z rôznych umelých vlákien a človek sa ani nenazdá a škrabanec je na svete. Nevhodný je teda akýkoľvek kus oblečenia, papierová vreckovka či servítka. Ak ste k originálnemu baleniu nedostali aj špeciálnu handričku, ľahko ju zoženiete v takmer každej optike alebo drogérii. Kvalitná handrička je vyrobená zväčša z mikrovlákna. Aj pot či make up vie dať okuliarom zabrať. Najlepšie ich vyčistíme pod prúdom vody. Tak sa zbavíme väčších nečistôt a prachu. Povolená je aj malinká kvapka obyčajného saponátu (pozor na hydratačné prípravky), ktorým umyjeme sklá ale aj každý záhyb okuliarov a necháme voľne uschnúť. Na trhu existujú aj rôzne špeciálne čistiace spreje. Na akýkoľvek "clin" alebo "okenu" zabudnite! Okrem zdravia riskujete aj znehodnotenie rámu a šošoviek.

užitočné rady v starostlivosti o okuliare

#4 Vysoká teplota ako nepriateľ
Určite svoje okuliare nenechávajte v lete na palubnej doske v aute, kde sa teplota dokáže vyšplhať naozaj vysoko, čo nemusí priať vášmu plastovému rámu, ktorý sa môže rôzne zdeformovať. Vplyvom takejto horúčavy takisto hrozí poškodenie povrchu šošoviek, ktorý je špeciálne upravený.

 užitočné rady v starostlivosti o okuliare

Vedieť starať sa o svoje okuliare je nevyhnutné. Pri dodržiavaní nasledujúcich rád verím, že vaše okuliare sa vám odvďačia tým, že poslúžia dlho a hlavne kvalitne. Správna starostlivosť vám neušetrí len zrak, ale aj peňaženku.