Čo sú polarizované okuliare?

A aké sú ich výhody?

Leto je v plnom prúde a verím, že kvalitné slnečné okuliare sú vašou povinnou výbavou. Trávite veľa času pri vode? Siahnite po tých polarizovaných! Tieto šošovky sú známe tým, že znižujú oslnenie, teda aj namáhanie očí a zároveň poskytujú jasnejšie videnie. Ak vás niekedy trápili odlesky odrážajúce sa od povrchov počas slnečného dňa, mali by ste ich rozhodne vyskúšať. 

polarizované okuliare

Najprv si povedzme niečo o slnečnom svetle a oslnení. Väčšina slnečného svetla, ktoré sa dostane k našim očiam, je rozptýlená, pretože sa odráža od nerovných povrchov (asfalt, tráva, stromy atď.). Keď sa však slnečné svetlo odráža od hladkého, rovného a lesklého povrchu, napríklad od kapoty auta alebo hladiny pokojnej vodnej plochy, svetlo sa odráža jedným smerom, čo spôsobuje rušivé a potenciálne škodlivé oslnenie.

Takmer všetky kvalitné slnečné okuliare nás chránia pred UV žiarením a minimalizujú oslnenie, ale polarizované šošovky sú vyrobené špeciálnym postupom, ktorý filtruje tento typ intenzívneho oslnenia. Toto zloženie funguje takmer ako žalúzia alebo záves, ktorý prepúšťa len časť svetla. V dôsledku tohto filtrovania je obraz, ktorý vidíte s polarizovanými šošovkami, o niečo tmavší ako zvyčajne. Objekty však s polarizovanými šošovkami vyzerajú ostrejšie a jasnejšie a detaily sú lepšie viditeľné.

polarizované okuliareAké sú výhody polarizovaných slnečných okuliarov?
Polarizované slnečné okuliare môžu byť užitočné pre každého, kto má rád aktivity počas slnečných dní. Keďže polarizované šošovky zároveň znižujú oslnenie, zlepšujú jasnosť videnia a zvýrazňujú svet okolo nás živými farbami.

Polarizované šošovky môžu tiež zlepšiť farebný kontrast, ktorý vidíme pri vystavení sa slnku. Táto vlastnosť je výhodná pre športovcov, rybárov, ktorí môžu vidieť pod hladinu jazera alebo rieky, či outdoorových nadšencov. Nemožno nespomenúť šóferov, ktorí majú vďaka nim podstatne lepšiu viditeľnosť počas jazdy, svetlo sa nebude odrážať od povrchu cesty či od kapoty oprotiidúceho auta. Bežne sa tiež vyskytujú v lyžiarskych okuliaroch, ktoré na základe toho zlepšujú výkon a blokujú oslnenie odrážajúce sa od snehu. Mnohé polarizované slnečné okuliare môžu poskytovať 100 % ochranu pred UV žiarením, ale vždy si overte, či je to v popise výrobku.

 polarizované vs nepolarizované

Polarizované vs nepolarizované slnečné okuliare

Polarizované šošovky sú špeciálne navrhnuté tak, aby filtrovali svetlo a znižovali oslnenie od reflexných alebo jasných povrchov. Nepolarizované šošovky vo všeobecnosti šetria oči pred určitou záťažou, ale nemajú rovnakú schopnosť blokovať horizontálne svetelné lúče. Presnejšie povedané, nepolarizované šošovky nemajú rovnakú ochrannú fóliu na zníženie oslnenia.

Nepolarizované slnečné okuliare sú vhodné na určité činnosti, ako je napríklad zjazdové lyžovanie, obsluha ťažkých strojov a lietanie. Ak by človek počas týchto činností nosil polarizované slnečné okuliare, mal by problém vidieť niektoré obrazovky alebo dôležité zmeny farieb, čo by mohlo ohroziť bezpečnosť. Napriek týmto rozdielom oboje poskytujú ochranu pred škodlivým UV žiarením a chránia zdravie očí. 

polarizované vs nepolarizované

 

 

Polarizované a nepolarizované šošovky majú každá svoje odlišné účely. Ak potrebujete znížiť oslnenie a lepšie vidieť okolitý svet, zaobstarajte si pár polarizovaných slnečných okuliarov z našej ponuky. Ak chcete len ochranu pred UV žiarením, ktorá chráni vaše oči, v NORGESII vám ponúkame aj tento typ okuliarov. Stačí si len vybrať, priatelia.