Kde sa vyrába Guess?

Vyrába sa v Číne?

Guess je americká módna značka, ktorú v roku 1981 založili bratia Marcianovci a vyrába oblečenie, obuv a doplnky. Otázka, ktorú si kladiete, teda znie: kde sa značka Guess vyrába?

guess

Zdá sa, že Guess je jednou z tých lifestylových módnych značiek, ktorú nájdete v každom meste, kam prídete. To veľa napovedá o popularite značky. Navyše ich marketingová stratégia chce, aby ste si mysleli, že predávajú luxus za dostupné ceny. Napriek tomu by som nepovedal, že Guess je luxusná značka. Pod pojmom luxusná značka si skôr predstavím spoločnosť, ktorá väčšinu svojho tovaru vyrába v Taliansku, čo nie je prípad značky Guess.

Aby som to potvrdil, rozhodol som sa preskúmať stovky opisov výrobkov na ich webovej stránke a skontrolovať, či uvádzajú, kde sa výrobky vyrábajú. Navštívil som aj niekoľko predajní Guess a niekoľko obchodov, kde značka pôsobí, pričom som skontroloval viacero položiek. Poďme teda zistiť, kde sa značka Guess vyrába.

 

Kde sa teda Guess vyrába?
Tovar Guess sa vyrába v Číne, Bangladéši, Vietname, Kórei, Indonézii, Indii, Japonsku a Turecku.

guess

Neprekvapuje ma, že spoločnosť neuvádza v popisoch svojich výrobkov na svojej webovej stránke, kde sa vyrábajú. Guess sa snaží predávať svoje výrobky ako luxusný tovar za prijateľnú cenu, takže zverejnenie informácie, že väčšina jej výrobkov sa vyrába v Číne a Bangladéši, by značke nepomohlo.

Počas môjho prieskumu v predajni som mohol vynechať niektoré krajiny, pretože som neskontroloval každý výrobok, ale väčšina výrobkov v predajni bola vyrobená v Číne, potom v Bangladéši a Indii.

Obuv Guess sa vyrába zásadne vo Vietname, ale na štítku obuvi nájdete aj Čínu a Indonéziu. Pokiaľ však ide o doplnky, v podstate všetky sa vyrábajú v Číne, čo vás môže prekvapiť, ak si myslíte, že Guess je luxusná módna značka. Zvyčajne majú luxusné značky najdrahšie doplnky vyrobené v Taliansku, ale opäť to nie je prípad značky Guess.

Netvrdím, že luxusné značky nevyrábajú v Číne. Máme prípad značiek Burberry, Prada a Balenciaga, ktoré vyrábali niektoré svoje výrobky v Číne, ale veľa vyrábajú aj v Taliansku, takže máte rovnováhu medzi oboma krajinami. To však neznamená, že výrobky Guess majú nižšiu kvalitu (viac o tom ďalej v článku).

Aj keď webová stránka Guess neuvádza, kde sa výrobky vyrábajú, tieto informácie môžete zistiť, keď dostanete tovar, ktorý ste si objednali. Všetky fyzické výrobky musia mať tieto informácie uvedené na etikete, pretože právne predpisy USA a EÚ vyžadujú, aby značky uvádzali krajinu pôvodu akéhokoľvek tovaru.

Je značka Guess vyrobená v USA?
V minulosti sa značka Guess vyrábala v USA, ale dnes to už neplatí. Pre mnohé módne značky sa výroba v USA stala "nemožnou" kvôli drahej pracovnej sile a materiálom. Výroba v tejto krajine znamená pre značky menší zisk, preto výrobu zadávajú externým dodávateľom, a Guess nie je výnimkou.

guess usa

Čo vyrába Guess v Číne?
Vyrába sa tu väčšina oblečenia, obuvi a doplnkov.

V porovnaní s USA je Čína lacnejšia, pretože materiály a pracovná sila sú cenovo dostupnejšie. Čínske továrne majú tiež viac kvalifikovaných ľudí v porovnaní s americkými, keďže v USA výrazne ubudlo ľudí, ktorí chcú pracovať v skladoch a vo výrobe.

Mnohé módne značky začali presúvať svoju výrobu z Číny do Vietnamu v dôsledku colnej vojny medzi USA a Čínou. Príkladom sú americké zvučné značky Timberland, Levi's, New Balance alebo Vans. Musím povedať, že som v predajniach takmer nevidel žiadne výrobky značky Guess vyrobené vo Vietname. Čína je pre Guess stále výrobcom číslo jeden, a ak sa to nezmenilo v posledných rokoch, nestane sa to pravdepodobne ani v tých nasledujúcich.

Pokiaľ ide o výrobu v Číne, to, že sa tam tovar vyrába, neznamená, že je nekvalitný. Guess nie je najdrahšia módna značka, ale nie je ani najlacnejšia. Ak chcete za pár džínsov účtovať viac ako 100 dolárov, musíte zabezpečiť ich dobrú kvalitu.

Značky ako Guess majú zavedené kontroly kvality, aby sa zabezpečilo, že všetky výrobky vyrobené v Číne (a všade inde) sú vhodné na predaj spotrebiteľom. Nikdy nezabúdajte, že módne značky si musia zachovať dobré meno.

guess čína

A čo Bangladéš?
Z tejto krajiny pochádza prevažne oblečenie. Nie je zvláštne, že sa módne značky vyrábajú v Bangladéši, keďže je to jedna z najobľúbenejších destinácií na výrobu odevov. Máte Čínu, ktorá vyrába všetko, Vietnam vyrába prevažne obuv a Bangladéš je alternatívou Číny v oblasti odevov.

Pracovná sila a materiály v Bangladéši sú oveľa lacnejšie ako v Číne a dokonca aj vo Vietname. Práve to robí túto krajinu atraktívnejšou pre módne značky, ktoré chcú zvýšiť svoje zisky a znížiť náklady.

guess bangladéš

 

Pozrime sa spolu na najčastejšie otázky týkajúce sa výroby značky Guess.

Je Guess vyrobený v Bangladéši originál?
Áno, výrobky Guess vyrobené v Bangladéši sú originálne. Môžete tu však nájsť aj výrobky Guess, ktoré sú falošné. Najmä ak ich kúpite na pouličných trhoch. Vždy odporúčam - kupujete v oficiálnych predajniach, na oficiálnej webovej stránke alebo u autorizovaných maloobchodných partnerov.

Kde sa vyrábajú tašky Guess?
Tašky Guess sa vyrábajú v Číne. V predajni som skontroloval tri rôzne štýly tašiek a všetky boli vyrobené v Číne.

Kde sa vyrábajú hodinky Guess?
Hodinky Guess sa vyrábajú v Japonsku a Číne. Módne značky zvyčajne vyrábajú svoje hodinky vo Švajčiarsku, preto ma prekvapilo, že Guess je v tomto výnimkou. Japonsko je však tiež veľmocou vo výrobe hodiniek, najmä pokiaľ ide o quartzový strojček.

Kde sa vyrábajú peňaženky Guess?
Peňaženky Guess sa vyrábajú v Číne. Skontroloval som niekoľko peňaženiek v predajni a všetky sú vyrobené v tejto oblasti.

Kde sa vyrábajú džínsy Guess?
Džínsy Guess sa môžu vyrábať v Číne, Bangladéši alebo Kórei. Väčšina džínsov, ktoré som skontroloval v obchode, bola vyrobená v Číne.

 

Teraz už viete, že výroba prebieha v rôznych krajinách, pričom väčšina výrobkov sa vyrába v Číne. To neznamená, že výrobky Guess sú lepšie alebo horšie ako výrobky iných módnych značiek, pretože mnohé z nich zadávajú výrobu do Číny a iných ázijských krajín.

Nezabúdajte, že značky ako Guess si musia obhajovať svoju povesť a zabezpečiť, aby ich výrobky boli čo najkvalitnejšie.