Kde sa vyrába Moschino?

Je to Taliansko?

Moschino je talianska luxusná značka, ktorú v roku 1983 založil Franco Moschino, a špecializuje sa na kožené doplnky, okuliare, vône, topánky, batožinu, ale aj oblečenie. Štýl tejto značky je satirický, spája nové svieže návrhy so sarkazmom a robí si z vecí srandu s ironickým postojom. Je to značka veľmi obľúbená najmä medzi mladými ľuďmi.

moschino

Aby som to potvrdil, rozhodol som sa preskúmať stovky opisov výrobkov na webovej stránke Moschino a overiť, či značka uvádza, kde sa výrobky vyrábajú. Navštívil som aj obchod Moschino v Londýne a ich obchodné domy Selfridges, Harrods a Harvey Nichols a skontroloval som viacero položiek. Poďme teda zistiť, kde sa výrobky Moschino vyrábajú.

 

Kde sa teda Moschino vyrába?
Výrobky Moschino sa vyrábajú v Taliansku, Portugalsku, Číne, Grécku a Španielsku.

Moschino

Na webovej lokalite Moschino som nenašiel ani jeden produkt, pri ktorom je uvedená krajina výroby. Niektoré luxusné značky nemajú problém uviesť túto informáciu v popise výrobku, napríklad Bottega Veneta, Valentino, Hermès, Givenchy a Moncler, ale iné, ako Stone Island, Prada alebo Palm Angels, neuvádzajú žiadnu krajinu.

Teraz musím povedať, že ma neprekvapuje, že Moschino neuvádza, kde sa jeho výrobky vyrábajú, keďže som našiel celkom veľa značiek made-in-China. V prípade značky, ktorá si účtuje niektoré položky nad 1 000 USD, chce byť vnímaná ako vyrobená v Taliansku, keďže ide o taliansku značku a väčšina ľudí si to spája s vynikajúcou kvalitou.

Moschino je aspoň dôsledný a neuvádza žiadnu krajinu. Na druhej strane, niektoré luxusné značky, ako napríklad Burberry, rady pripomínajú výrobu v Taliansku, ale v popise výrobku uvádzajú "Importované" pri akomkoľvek tovare vyrobenom v Číne.

moschino

Takže krajinu pôvodu výrobku sa dozviete pravdepodobne až keď si produkt kúpite, teda z visačky. Legislatíva EÚ a USA totiž vyžaduje, aby značky uvádzali krajinu pôvodu akéhokoľvek tovaru (no zdá sa, že Lacoste a Barbour v tomto smere zlyhávajú).

Pri kontrole tovaru Moschino v rôznych obchodoch som vždy našiel viac výrobkov vyrobených v Taliansku ako v inej krajine, takže väčšina výrobkov Moschino sa vyrába tam, najmä tašky. Našiel som však aj dosť výrobkov vyrobených v Portugalsku a Číne, takže by som povedal, že toto sú tri hlavné krajiny výroby tejto talianskej luxusnej značky.

Dva páry topánok Moschino, ktoré som skontroloval v predajni, boli vyrobené v Španielsku, takže nebuďte prekvapení, ak nie sú vyrobené v Taliansku.

moschino spain

Je teda Moschino Made In Italy?

Áno, Moschino vyrába oblečenie, obuv a doplnky v Taliansku.

Moschino sa vyrába v San Giovanni In Marignano v Taliansku. Prekvapuje ma, že Moschino nevyrába na severe Talianska, keďže väčšina luxusných značiek vyrába svoje výrobky práve tam, ako napríklad Versace a Dolce & Gabbana.

Výroba v Taliansku je dôvodom, prečo by si Moschino mohol za niektoré položky tam vyrábané účtovať viac. Väčšina ľudí si značku Made in Italy spája s najkvalitnejšími materiálmi a najlepším spracovaním, preto im nevadí zaplatiť viac. Zvyčajne sú výrobky, ktoré sa vyrábajú v Taliansku, bezchybné, pretože záleží na každom detaile.

Veľký rozdiel v cene výrobkov vyrobených v Taliansku, Portugalsku, Číne či Grécku som nepostrehol. Keďže náklady na výrobu sú v Taliansku vyššie, očakával by som, že za výrobky Moschino vyrobené v tejto krajine zaplatíte viac, ale zdá sa, že opak je pravdou. Zaplatíte rovnako bez ohľadu na to, kde bol produkt vyrobený.

moschino italy

Čo sa vyrába v Portugalsku?
Moschino vyrába v Portugalsku oblečenie. Známa spoločnosť nevlastní výrobný závod v Portugalsku, ale zdá sa, že spolupracuje s nezávislou továrňou v Riba de Ave na severe Portugalska, ktorá vyrába aj pre iné luxusné značky ako Versace a Kenzo.

Portugalská zručnosť a látky sú úžasné a krajina dokáže bez problémov kopírovať akýkoľvek výrobný systém. Mnohé luxusné značky neustále investujú a zvyšujú svoju výrobu v Portugalsku, pretože vedia, že výsledky sú vynikajúce.

moschino portugal

Niektoré výrobky Moschino sa vyrábajú aj v Číne.

Nedokážem povedať, či ma ešte stále prekvapuje, keď objavím taliansku luxusnú značku vyrábajúcu v Číne, alebo už ani nie. Niektoré z nich nechcú v tejto krajine svoje produkty vyrábať, iné zas, ako napríklad Moschino, áno. Neverím však, že vo veľkom vyrábajú v Číne, pretože stále chcú predávať značku "made in Italy", aby si mohli za svoje výrobky účtovať viac.

V porovnaní s európskymi krajinami sú náklady na pracovnú silu, materiál a zariadenia v Číne oveľa lacnejšie, takže značky majú vyšší zisk. V niektorých prípadoch sa to môže odraziť na kvalite výrobku, nie však vždy to tak musí byť.

moschino china

 

Najčastejšie otázky o tom, kde sa vyrába Moschino.

Vyrába sa Moschino v Grécku?
Áno, Moschino vyrába niektoré odevy v Grécku a niekoľko z nich som našiel v predajni.

Je Moschino kvalitné?
Áno, výrobky Moschino sú veľmi kvalitné, pretože väčšina z nich sa vyrába v Taliansku. Tašky Moschino sú jedny z najodolnejších v tomto odvetví a na zabezpečenie toho sa používajú materiály ako teľacia, kozia a ovčia koža.

Používa Moschino pravú kožu?
Áno, Moschino používa pravú kožu na niektoré svoje výrobky, najmä na tašky, kde sa používa teľacia, kozia a ovčia koža. V kolekcii Love Moschino sú však tašky vyrobené zo 100 % z polyesteru, preto sú oveľa lacnejšie a nie sú také odolné.

Je Moschino francúzsky?
Nie, Moschino nie je francúzska značka. Moschino je talianska luxusná značka so sídlom v Miláne.

 

Moschino si musí obhájiť povesť luxusnej značky strednej úrovne, preto má vo svojich výrobných závodoch v Číne zavedené systémy kvality, aby zabezpečila vynikajúcu kvalitu a mohla tieto odevy predávať bez sťažností svojich zákazníkov.