Populárne mýty o slnečných okuliaroch

Každá letná sezóna sa neodmysliteľne spája so slnečnými okuliarmi. Vedeli ste, že príliš dlhý pobyt na slnku bez slnečných okuliarov zvyšuje riziko očných ochorení? Dobrou správou je, že prevencia je jednoduchá - noste slnečné okuliare, ktoré blokujú 99 až 100 % UVA a UVB žiarenia. Na našom e-shope NORGESIA nájdete informácie týkajúce sa ochrany pred UV žiarením pri každom z našich modelov. O slnečných okuliaroch a zdraví očí však koluje veľa mýtov. V nasledujúcom článku sa pokúsime tieto mýty vyvrátiť a ponúknuť vám tipy ako správne svoje oči chrániť.

 Populárne mýty v starostlivosti o okuliare

Mýtus č. 1: Slnečné okuliare so 100 % UV ochranou sú drahé.

Mnohé slnečné okuliare so 100 % UV ochranou sú lacné a bežne dostupné. V skutočnosti, ak majú 100% UV ochranu, "lacné" slnečné okuliare ochránia vaše oči pred škodlivým UV žiarením rovnako dobre ako tie, ktorých cena sa môže pohybovať kľudne aj v stovkách eur. Okrem toho vám kvalitnejšie slnečné okuliare, čo často znamená vyššiu cenu, lepšie padnú a môžete sa vyhnúť skreslenému videniu (a s ním spojeným bolestiam hlavy), ktoré zvyčajne spôsobujú lacné plastové šošovky. Nielen to, kvalitné slnečné okuliare pravdepodobne vydržia aj dlhšie ako tie lacnejšie.

Mýtus č. 2: Bábätká a deti slnečné okuliare nepotrebujú.

Pre deti vo veku od 6 mesiacov do 3 rokov by mali byť slnečné okuliare povinnou výbavou, keďže von začínajú tráviť podstatne viac času. V tomto veku sa deťom stále zrak vyvíja, preto je potrebné chrániť oči kvalitnými okuliarmi. Šošovky by rozhodne nemali byť príliš tmavé, poškriabané ani špinavé. Ideálnou voľbou sú jasnejšie sklá, ktoré zabezpečia farebnejšie a ostrejšie videnie. Pri výbere nezabúdajme na správnu veľkosť. Pre deti mladšie ako 6 mesiacov sa neodporúčajú, nakoľko by sa mali slnku vyhýbať úplne.

 Populárne mýty v starostlivosti o okuliare

Mýtus č. 3: V zime okuliare nepotrebujem.

Vedeli ste však, že je veľmi dôležité ich nosiť aj v tomto ročnom období kedy je UV žiarenie dokonca silnejšie? Okrem toho, že UV žiarenie je prítomné po celý rok, snehová pokrývka hladinu UV lúčov odráža ako zrkadlo. Siahnite po naozaj kvalitných slnečných okuliaroch a noste ich v akomkoľvek ročnom období. Nezabúdajme tiež, že UV žiarenie prechádza aj cez mraky.

Mýtus č. 4: Veľkosť nie je dôležitá.

Pri slnečných okuliaroch naozaj je a dokonca čím väčšie, tým lepšie! Čím väčšie krytie poskytujú, tým viac blokujú preniknutiu UV lúčov vrátane tých, ktoré prichádzajú zhora, zdola a zo strán. Ak zrovna netúžite po "oversize" okuliaroch, nič sa nedeje. Z našej bohatej ponuky si určite vyberiete. Je však dôležité, aby šošovka zakryla celé oko a viečko.

 Populárne mýty v starostlivosti o okuliare

Mýtus č. 5: Tmavšie šošovky poskytujú lepšiu ochranu.

Farba šošoviek nehrá pri blokovaní UV žiarenia žiadnu úlohu. Aj číre šošovky poskytujú rovnako dobrú ochranu ako tmavé šošovky, ak ide o UV šošovky. Povedané inak, tmavé šošovky sú na ochranu pred slnkom nepoužiteľné, ak nemajú UV ochranu.

Mýtus č. 6: Polarizačné šošovky poskytujú väčšiu ochranu pred slnkom.

Polarizačný filter je len akousi nadstavbou k UV filtru. Do šošoviek je pridaná samostatná vrstva, akási chemická fólia, ktorá zvyšuje komfort videnia. Neblokujú viac UV žiarenia, pomáhajú znížiť nepríjemné oslnenie odrážajúce sa od áut, vody alebo chodníka, čo môže spríjemniť aktivity, ako je jazda autom alebo loďou.

Populárne mýty v starostlivosti o okuliare

 

Nuž, to je 6 mýtov o slnečných okuliaroch a pravda, ktorá sa za nimi skrýva. Dúfame, že vám to pomôže prekonať zmätok a nájsť dokonalý pár slnečných okuliarov, ktoré ochránia vaše oči vo všetkých ročných obdobiach. Na e-shope NORGESIA s potešením ponúkame širokú škálu slnečných okuliarov, výber je na vás.