Spoznaj svoj "face shape"

Vyberaj okuliare, ktoré ti sadnú!

face shape

Možno ste sa už stretli so situáciou, kedy si skúšate okuliare a jednoducho neviete nájsť tie správne. Je to úplne v poriadku, rozhodne v tom nie ste sami! Tento manuál je tým správnym miestom pre vás. Ponúkame vám stručný prehľad štyroch najbežnejších typov tváre. Poďme sa teda na to pozrieť bližšie.

Naše tváre môžu tak trocha pripomínať geometrické tvary a nemusí byť úplne jednoduché ich zadefinovať. Ak je to aj váš prípad, ponúkame vôbec nie zložitý spôsob, ako to zistiť a potrebujeme len meter.

Začneme tým, že si tvár zmeriame v štyroch bodoch: šírku čela, vzdialenosť medzi lícnymi kosťami a šírku čeľuste. Na záver si zmeriame dĺžku tváre od línie vlasov až po spodnú časť brady.

typ tváre meranie

Ak sú dĺžka a šírka vašej tváre podobné, môžete mať okrúhly alebo hranatý tvar. Hlavný rozdiel?

okrúhla tvár je po celom obvode zakrivená

- štvorcová tvár má silnejšiu, výraznú líniu čeľuste

Naopak, ak je vaša tvár skôr dlhšia ako široká, s najväčšou pravdepodobnosťou máte oválnu alebo srdcovú tvár.

- tváre typu srdce majú širšie čelo, zatiaľ čo ich línia čeľuste je výrazne menšia

- oválne tváre majú podobnú šírku čela a čeľuste

                                         

typ tváre oválna

    Oválny typ    

Okuliare v štýle butterfly, cat eye, aviator, hranaté, okrúhle, nepravidelné a geometrické rámy.

Oválny typ tváre spoznáte podľa toho, že vaša tvár je viac dlhšia ako široká, s jemnými krivkami, symetrická bez akýchkoľvek ostrých čŕt.

Je dôležité poznamenať, že hoci predchádzajúce štýly vo všeobecnosti lichotia oválnym tváram, tvár každého z nás je jedinečná a pri výbere najlepších slnečných okuliarov hrajú úlohu aj osobné preferencie. Tento typ možno vo všeobecnosti označiť ako "ideál", čo znamená, že by ste nemali mať problém vybrať si. Vám môže svedčať naozaj akýkoľvek rám.

Akým okuliarom sa vyhnúť? 

  • Rozhodne žiadnym. Experimentujte!                                                                          

 typ tváre srdcový

       Srdcový typ       

Štýl cat eye, aviator, okrúhle, polorámové/bezrámové okuliare.

Tvár typu srdca alebo obráteného trojuholníka je v hornej časti širšia ako v dolnej, definujú ju aj výraznejšie lícne kosti a užšia, špicatá brada. 

Vhodné sú jemnejšie, svetlé rámy ako napríklad aviator, ktorý odráža prirodzené zakrivenie vašej tváre. Skvelou voľbou sú aj okuliare, ktoré majú rám len vo vrchnej časti, kľudne môžu byť aj neutrálne bez rámu.

Akým okuliarom sa vyhnúť? 

  • Veľké výrazné, pestrofarebné rámy, hranaté a ostré rámy.                                                                        

 

 

typ tváre okrúhla

    Okrúhly typ    

Obdĺžnikové, hranaté, wayfarer, cat eye rámy.

Je vaša tvár približne rovnako široká a dlhá, ale máte zaoblenú líniu čeľuste? Pravdepodobne máte okrúhly typ tváre. Rozpoznať tento tvar je pomerne jednoduché.

Obdĺžnikové a všeobecne hranaté okuliare svojimi rovnými líniami vytvárajú pekný vizuálny kontrast ku krivkám okrúhlej tváre. Tvar cat eye môže zvýrazniť vaše obočie a zároveň pozdvihnúť vašu tvár. Je to jeden z najobľúbenejších štýlov slnečných okuliarov vďaka svojej univerzálnosti.

Akým okuliarom sa vyhnúť?

  • Okrúhle, malé a úzke rámy.                                                                               

typy tváre hranatá

 

 

    Hranatý typ     

Okuliare v štýle okrúhleho rámu, oversize, cat eye, aviator.

Čelo, lícne kosti a čeľuste sú rovnako široké, čeľuste majú ostrý uhol a brada je široká a plochá.

Ľuďom s hranatým typom tváre najviac pristanú rámy s jemnými, tenkými líniami a krivkami. Zaoblené tvary zjemňujú líniu čeľuste, preto okrúhle okuliare sú tou správnou voľbou. Vynechať tiež nemôžeme oversize rámy, sedia mnohým typom tváre, aviator alebo "pilotky" taktiež schvaľujeme. Nemusíme sa báť ani farebnosti, pozor však na veľkosť. Okuliare by nemali byť väčšie ako vaša tvár, to naozaj nebude pôsobiť dobre.

Akým okuliarom sa vyhnúť?

  •    Všetkým typom malých okuliarov, obdĺžnikové a štvorcové okuliare.                                                                                             

  

Nezabudnite si vyskúšať rôzne druhy rámov a zistiť, ktoré z nich najviac vyhovujú vášmu osobnému štýlu a typu tváre. Nakoniec... ste to vy, kto rozhodne, aký tvar slnečných okuliarov je pre vás ten najvhodnejší. Na našej stránke NORGESIA máme široký výber zvučných značiek slnečných okuliarov. Verte mi, priatelia, vyberiete si.